Smolnik&Czarny – ślubne konsultantki Specjalizujemy się w kompleksowym organizowaniu ślubów i wesel.
Śledź nas:
Ślubne konsultantki > Blog  > Ślubne zwyczaje i tradycje: zachować czy odrzucić?

Ślubne zwyczaje i tradycje: zachować czy odrzucić?

 

Jak wygląda współczesne polskie wesele?? Bardzo różnie. Na przestrzeni ostatnich piętnastu, dwudziestu lat polskie wesela bardzo się zmieniły. Odchodzi się przede wszystkim od konkursów, przyśpiewek i wszystkiego co kojarzy się z obscenicznymi zabawami oczepinowymi. Pary zwykle nie chcą też długich, wieloosobowych stołów, ciepłego alkoholu postawionego do „samoobsługi” oraz muzyki disco polo. Polacy pragną wesel na poziomie- eleganckich, z klasą, nowoczesnych, tematycznych, zwariowanych, a jednocześnie gwarantujących gościom doskonałą zabawę. Śluby stają się bardziej spersonalizowane, a wiele par podchodzi do tradycji z przymrużeniem oka. Nie boją się odrzucić zwyczaju, który według nich jest przestarzały lub niepotrzebny. Chcą, aby ślub wyglądał jak prawdziwa celebracja tego kim są. Zastanówmy się, które zwyczaje i tradycje nadal są warte utrzymania, które zachować, a może pominąć lub zwyczajnie zaktualizować.

 

Suknia ślubna musi być biała. To może wydawać się starożytną tradycją w zachodniej kulturze. W rzeczywistości biała suknia stała się popularna dopiero po królowej Wiktorii, która zapoczątkowała ją w 1840 roku. Biel sukni symbolizuje czystość i dla wielu Polaków pozostaje absolutnie jedynym rozwiązaniem. Jednak czysta biel nie pasuje do każdego typu karnacji. W dzisiejszych czasach projektanci tworzą suknie w różnych odcieniach oraz nadrukach. Nie ma potrzeby się ograniczać. Panna młoda powinna założyć suknie w której się zakocha, bez względu na odcień.

 

Pan Młody nie może przed ślubem zobaczyć Panny Młodej w sukni ślubnej. Konserwatyści będą wierni tej tradycji, wierząc, że sprzeciwienie się jej grozi brakiem szczęścia w małżeństwie. Ma to również inne zalety, takie jak szansa na spędzenie czasu w spokoju, a spotkanie się dopiero przed ceremonią będzie bardziej emocjonalne i niezapomniane.

 

Najszczęśliwsze małżeństwa to te, które zawarto w miesiącu z „R” w nazwie. Są tacy, którzy sądzą, że ślub w maju lub listopadzie, a jeszcze gorzej w Adwencie lub w Wielkim Poście źle wróży małżeństwu. Nieszczęście może też podobno przynieść zły wybór dnia tygodnia: według niektórych nieodpowiednie są piątki i poniedziałki. Jest wiele par, które wzięły ślub w miesiącu bez litery „r” w nazwie i w deszczowy dzień, a ich związek przetrwał i żadne mity nie zaszkodziły ich miłości i szczęściu.

 

Świadkowie powinni być stanu wolnego. Zamężna świadkowa lub świadek są podobno niekorzystną wróżbą.  Niewiele jednak osób dziś do tego przywiązuje uwagę. Dla Pary Młodej ważniejsze jest, by towarzyszył im ktoś bliski.

 

Wieniec, korona, welon. W starożytnej Grecji oraz Rzymie przyozdabianie głowy nowożeńców miało zapewnić im szczęście oraz błogosławieństwo posiadania dzieci.  W Polsce wianek również odgrywał ważną role w czasie wesela. Symbolizował dziewictwo, a dzień ślubu był dla dziewczyny ostatnim dniem, w którym mogła ubrać wianek. Dla mężatek był zakazany. Polskie wianki ślubne z czasem ewoluowały w koronę i diadem. Początkowo korony ślubne, jako symbol niewinności, nosiły szlachcianki. Dość szybko zaczęły je ubierać kobiety w uboższych warstwach społecznych. Rolę ówczesnego wieńca i korony przejął welon, który kobiecie wypada założyć tylko raz w życiu, w dniu ślubu. Z welonem wiążą się różne przesądy. Jeden z nich mówi, że na głowie Panny Młodej powinna go upinać kobieta niezamężna. Inny o tym, że uszkodzenie lub zniszczenie welonu stanowi niedobrą wróżbę. Natomiast w drodze do ołtarza troska o długi welon powinna należeć do starszej druhny, matki panny młodej lub do małych dzieci, zaś Panna Młoda nie może odwracać głowy.

 

Prośby Państwa Młodych.Do stosunkowo nowych zwyczajów weselnych należą prośby Państwa Młodych, by zamiast weselnych kwiatów, goście w podarunku przynieśli wino, słodycze, kupony na loterie albo karmę dla zwierząt w schronisku. Zdarza się coraz częściej prośba o zabawki lub środki finansowe, które później Państwo Młodzi zawożą do wybranego domu dziecka.

 

Wręczanie gościom weselnym drobnych upominków, w podziękowaniu za przybycie na uroczystość.Zwyczajten pochodzi z Włoch, gdzie goście weselni obdarowywani są słodkimi migdałami. Upominki mogą być bardzo symboliczne, jak ciasteczka, czekoladki, małe słoiczki z produktami regionalnymi czy drobne figurki w ozdobnych pudełeczkach.

 

Czy już wiesz jakie wybierzesz tradycje, aby je uhonorować (bądź nie)??

Niezależnie od tego, jakie tradycje wybierzesz, najważniejszą rzeczą jest to, że jest to twój dzień ślubu.

Share