Smolnik&Czarny – ślubne konsultantki Specjalizujemy się w kompleksowym organizowaniu ślubów i wesel.
Śledź nas:
Ślubne konsultantki > Blog  > 6 RZECZY, KTÓRE NALEŻY USTALIĆ PRZED ŚLUBEM

6 RZECZY, KTÓRE NALEŻY USTALIĆ PRZED ŚLUBEM

 

Zanim podejmiecie decyzje o ślubie, warto ustalić kilka rzeczy, które mogą okazać się powodem do nieporozumień.  Niestety dość często spotyka się pary, które zaczynają tworzyć związek, a pomijają moment ustalenia jednolitych poglądów na temat związku i jego granic.  Przedstawiamy kilka kluczowych tematów, które warto przedyskutować, aby uniknąć kłótni oraz przykrych sytuacji.

 

Ślub kościelny czy cywilny. Wartości religijne, jest to bardzo ważny punkt na liście koniecznych rzeczy do ustalenia.  Jeśli jedna strona jest wierząca, a druga nie, to w dłuższej perspektywie te konflikty mogą narastać, a partnerzy będą na siebie wpływali. Oczywiście wiele zależy od stopnia, jak bardzo komuś zależy na tej wartości oraz jak ktoś jest bardzo tolerancyjny.  Należy się dogadać, jakoś poszukać rozwiązania, aby później nie było żali. Nie chodzi w cale o to, aby wartości były identyczne, ale żeby patrzeć w tym samym kierunku, żeby być spójnym ze sobą.

 

Dzieci. Pojawienie się dziecka będzie wymagało nauczenia się nowych rzeczy, podziału obowiązków. Często wymaga reorganizacji dotychczasowego życia, dopasowania do nowej sytuacji, niosącej za sobą wiele wyrzeczeń. Warto zaplanować budżet, aby zapewnić edukację oraz bezpieczeństwo pociechy. Na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność, za wychowanie, los oraz przyszłość dziecka.

 

Pieniądze. Kto trzyma kasę w małżeństwie? Pieniądze stały się najczęstszą przyczyną awantur w polskich związkach. Ze statystyk wynika, że o finanse kłócą się trzy na cztery pary. Mężczyźni zarzucają partnerkom rozrzutność, natomiast kobiety mają pretensje o ukrywanie dochodów czy zbyt mały wkład do domowego budżetu. Zdaniem specjalistów w konfliktach sporą rolę odgrywają różnice w podejściu do zarządzania finansami wynikające z cech danej płci. Choć trudno jednoznacznie stwierdzić, kto ma lepsze kompetencje do gospodarowania domowym budżetem.

 

Kariera. Zarówna związek jak i kariera wymaga czasu, zaangażowania i wysiłku. Często wymaga to kompromisu z dwóch stron, wypracowania pewnych zasad pracy i współżycia, dzięki którym zachowana zostanie równowaga pomiędzy czasem na pracę oraz czasem dla siebie nawzajem. Jest to zadanie niezwykle trudne, dlatego też niewielu związkom udaje się przetrwać, tymczasem praca nie jest w stanie człowiekowi zastąpić bliskości drugiej osoby.

 

Gdzie zamieszkać po ślubie, na swoim lub z rodzicami – teściami. Dla niektórych młodych małżeństw zamieszkanie na swoim od razu po ślubie to luksus. Na własny dom lub mieszkanie nie zawsze ich stać na początku. Wtedy mieszkanie z rodzicami to jedyne wyjście. Inna opcja to wynajem, ale ile można być tylko na cudzym. A rata kredytu może wynosić tyle samo, co wynajmowanie. Skoro dajesz radę to opłacać, z kredytem też sobie poradzisz. Teraz już płacisz za swoje, a nie za cudze. Spłacone mieszkanie można potem przepisać dziecku, a dzięki temu będzie miało lepszy start w życiu.

 

Czy można osobno wychodzić?Ten temat należy dobrze przedyskutować przed ślubem. Czasami dochodzi do takiego specyficznego zawłaszczenia, że jak po ślubie to teraz wszędzie razem. Należy dawać sobie dużo swobody i wolności, bo kiedy jest dużo ograniczeń to łatwo o pojawienia się jakiegoś kłamstwa. Jest to ważne, aby czasami facet wyjechał na przysłowiowe ryby, a raz kobieta do SPA. Należy się tego nauczyć, bo nie jest zawsze to zrozumiałe dla drugiej strony, połówki, bo może stworzy się w związku pewna dywagacja i dlatego należy przegadać to przed ślubem.

 

Serdecznie zachęcamy do ustalania tych wszystkich trudnych kwestii przed ślubem, żeby nie było gorzkich rozczarowań.

Share